Masa oyunları içinde, büyük küçük her yaştan ve her kesimden insanın en çok tercih ettiği oyunlardandır okey oyunu. Oynamaya başladığınızda başından kalkamayacağınız bu oyun, eğlendirici ve aktif bir oyundur.

Dört kişi ile oynanır ve kendi taşları, ıstaka denen taşların konduğu tahtaları ile oynanır. İnternet üzerinden sıklıkla tercih edilen okey oyunu, oynarken ister kendi arkadaşlarınızla isterseniz tanımadığınız kişilerle, sohbet ederek online oynanabilmektedir. 1’ den 13 ‘ e kadar, 4 renk ve 2 dizi taşla oynanır. 2 adet de sahte okey veya yalancı joker denen taşlar vardır. Taşlar dağıtılırken, ilk taşı atacak oyuncuya 15, diğerlerine 14 taş dağıtılır ve diğer taşlar, sırayla çekilmek üzere ortaya dizilir. Oyuncular, sıra kendilerine geldiğinde ya kendinden önceki oyuncunun attığı taşı alır ya da işine yaramıyorsa, yerden taş alır. Hedef aynı renkli taşları sıralamak ya da aynı rakamlı farklı renkli taşları sıralamaktır. Taş dağıtımı sırasında yere, zarla belirlenen bir taş açılır ve bu taşın bir üstü joker kabul edilir. Joker taşı kendisine gelen oyuncu, bu taşı istediği taşın yerine kullanabilir. Yalancı joker taşı ise gerçek joker taşının yerini alan ve sadece o rakam ve rengin karşılığı olarak kullanılan taştır.

Okey oyunu oynarken, tek tek rakip olarak oynanacağı gibi, oyuna renk katmak için karşılıklı oturan oyuncular eş olarak, iki grup halinde de oynanabilir.


Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

WP-SpamFree by Pole Position Marketing

yukarı