Bir masa oyunu olan Okey oyunu; 2, 3 veya 4 oyuncu ile oynanır. Oyunda amaç elinizdeki taşları oyun kurallarına göre dizerek tamamlanmış hale getirmektir. Elini en çabuk bitiren oyuncu oyunu kazanır. Okey oyununda 106 adet taş vardır. Bu taşlar, 1’den 13’e kadar numaralandırılmak üzere 4 ayrı kırmızı, sarı, siyah ve mavi renklerden oluşmaktadırlar. Her sayıdan 2’şer adet bulunmaktadır. Ayrıca 2 adet de sahte okey denilen taş vardır.

Başlarken öncelikle herkese 14, oyuna ilk başlayacak oyuncuya ise 15 taş dağıtılır. Oyuncular dağıtılan taşları önlerindeki ıstakaya dizerler. Kalan taşlar kapalı olarak ortaya konur. Yere açılmış taşın bir üstü okeydir ve okey bütün taşların yerine kullanılabilmektedir. Okey oyunu, ilk oyuncunun elinden işine yaramayan bir taşı sağında bulunan oyuncuya atmasıyla başlamaktadır.

Okey oyununda amaç, aynı renkli taşları sıraya dizmek ya da aynı sayılı taşların farklı renklerinden grup yapmaktır. En az 3 adet taş bir grup oluşturmaktadır. Sırası gelen oyuncu eğer bir önceki oyuncunun attığı taş işine yarıyorsa onu alır, aksi halde ortadan bir taş çeker. Bunun ardından da elindeki fazlalık taşı yine yanındakine atar. Bu şekilde elindeki grupların toplamı 14 olana kadar oyun devam eder. Oluşturduğu grupların toplamı 14‘e ilk ulaşan oyuncu elindeki fazla taşı ortaya atar ve oyunu kazanmış olur.


Bir Cevap Yazın

WP-SpamFree by Pole Position Marketing

yukarı