Eskiden beri süre gelen bir anlayışımız vardır ve her zaman toplulukla oynanan oyunlara daha çok önem vermişizdir, Bunlar arasında toplulukla oynanan oyunlardan bir tanesi okey oyunudur. Asya’nın eski bir imparatorluğu olan Çin’de çok öncelerden bildiğimiz domino oyunları vardır.13. yüzyıldan beri herkes tarafından severek oynanan bir oyundur. Domino oyunlarının hakim olduğu Çin’de bu oyun ilk defa acemler tarafından bulunmuştur. Acem’ler oynanan bu domino oyununun taşlarını koyabilecek bir tahta yapmıştır ve zaman geçtikçe domino taşlarını üzerinde bulunan noktalı işaretlerin yerini sayılar almıştır ve böylelikle okey oyununun temelleri atılmaya başlanmıştır.

Bu gelişmelerin ardından domino oyunu İran, Arabistan ve Fars’ta yayılmaya başlamıştır. Araplar ilk olarak oyunun adını “el turaft” olarak koymuştur. Bu kelime “sıralı taşlar” anlamına gelmektedir. Zaman ilerledikçe oyun eğlenceli bir oyun haline gelmiştir.15. ve 16. Yüz yılda Türk Arap ilişkileri gelişmeye başlamıştı ve o sıralarda oyun Türkler arasında da yayılmaya başlamıştı. Oyun oldukça uzun bir süre Türkler arasında oynanmıştır ve ilerleyen zamanlarda oyunun kuralları değişmeye başlamıştı ve okey oyunu yeni kurallara sahip olmuştu.

Zaman içerinde oyunun kuralları değişime uğramıştı ve Osmanlılar arasında oynanan oyunun ismi de değişmiştir ve ismi “Ol kıraat-ı” olmuştur. Bu isim Osmanlıcada birbirinin taşlarını anlamlandırmak anlamına gelir. Uzun süren yıllar boyunca ol kıraat-ı ismiyle oynanan oyun yavaş yavaş Avrupalılarında eline geçmiştir ve Avrupalılar tarafından okey ismini almıştır. Çinliler tarafında keşfedilen okey oyunu herkes tarafından oynanan eğlenceli bir oyun halini almıştır.


Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

WP-SpamFree by Pole Position Marketing

yukarı