Mevsimler değişirken beslenme şeklimizde de değişiklik yapmamız gerekir mi? İşte sonbaharda sağlık için yapmanız gerekenler!

Değişen mevsimlerde birlikte vücudumuzun yapısı ve buna bağlı olarak da vücudumuzun ihtiyaçları da değişiyor.Günün aydınlık ve karanlık periyodlarındaki değişiklikler vücudunuzun biyolojik saati olarak nitelendirilen sirkadiyen ritmini etkiliyor.

Yapılan araştırmalar, insan genlerinin bir kısmının sirkadiyen ritimden etkilendiğini ve bu etkinin vucüt ağırlığını etkileyebileceğini söylüyor. Sirkadyen ritimden etkilenen bu genlerin bir çoğu adiponektin gibi vücudun insülin hassasiyetini ve yağ yakımını etkileyen hormonların baskısı altında kalıyor.

Vücudunuzun mevsim geçişlerinden etkilenmemesi ve 24 saatlik düzeninin bozulmaması için sonbaharda sağlık için yapabileceğiniz şeylerin bir listesini hazırladık.

D Vitamini Takviyesi Alın:
Yazdan sonbahara geçerken mutlaka vücudumuzun ihtiyacı olan D vitamini takviyesi almalısınız. Güneş ışığı vitamini olan D vitamini takviyesi, güneş ışınlarının vücuda verdiği enerjiyi vererek vücudunuz yeterli güneş ışığına maruz kalmadığı günlerde kan seviyenizi en yüksekte tutacaktır.
D vitamini ayrıca kemik sağlığınız için de oldukça önemli. Mümkün olan en yüksek seviyelerde tüketilen D vitamini bazı kaser tipleriyle mücadelede de yardımcı oluyor.

Kilonuza Dikkat Etmek İçin Hergün Sabah Tartılın:
National Institutes of Health’in yaptığı araştırmalara göre insanlar Eylül-Ekim ve Şubat-Mart ayları arasında ortalama yarım kilo alıyor. Bu kilo artışı ortalama 2,5 kiloya çıkabilirken daha fazla kilo almaya da yol açabiliyor. Bu yüzden hergün sabah tartılarak formunuzu koruyabilirsiniz.

Aşırıya Kaçmadan Karbonhidrat Tüketin:
Artık havanın daha erken kararmaya başlaması sizi bunalıma sokabilir. Bu yüzden sonbahar depresyonundan kendinizi korumak için fazlaya kaçmadan az miktarda karbonhidrat tüketmek faydalı olabilir.Bunun nedeni karbonhidrat tüketildiğinde salgılanan insulinin beyne triftofan iletme özelliğinden kaynaklanıyor olabilir. Triftofan kimyasalı beyninizdeki sinir uçlarında mutluluk hormonu serotonin üretilmesini sağlıyor.

Düzenli Spor Yapın:
Hemen herkesin alışkanlık haline getirmesi gereken düzenli spor, çoğu kişi için güneşli ve güzel havalarda daha çekici hale geliyor. Serin ve kapalı havaların insanın üzerine kattığı üşengeçlik durumu spor yapmayı sıkıcı hale getiriyor. Mevsim geçişlerinde vücudunuzun yaşadığı metabolik sendromu egzersiz yaparak atlatabilirsiniz.

Sağlıklı ve Düşük Kalorili Yiyecekler Atıştırın:
Atıştırmalıklarınızı sağlıklı ve az kalorili yiyeceklerden tercih edin. Büskivi, çikolata, çerez yerine çiğ kuruyemiş, meyve, yoğurt gibi yiyecekler yemelisiniz.

Yeterli Miktarda Uyuyun:
Yeterli miktarda uyumak sizi dinlendirecek ve yorgun düşmemenizi sağlayacaktır.Televizyonu kapatarak ve oda sıcaklığını ayarlayarak uyuduğunuz odada uykuya elverişli bir ortam yaratın. Düzenli bir uyku sizi sonbaharın uzun ve kasvetli günlerinde enerjik kılacak en temel şey! Sabahları güne daha mutlu başlamak için 15 dakika erken uyanın ve kahvaltı edin.

Hobi Edinin:
Kendinizi eve kapatmayın veya monotonluğa kaptırmayın. Dışarıda bisiklet sürmek, arkadaş toplantıları, aktivitelere katılmak ve bunlar gibi yeni hobiler edinin. Yeni ve faydalı alışkanlıklar hayata dair motivasyonunuzu arttırırken sizi sonbahar depresyonundan uzak tutacak.

 

 


Bir Cevap Yazın

WP-SpamFree by Pole Position Marketing

yukarı