Merhaba bugün usta okey web sitemizden okey oyunu nasıl oynanır sizlere anlatmak istiyoruz. Bildiğimiz gibi okey bir masa oyunudur. Ama Çağımızın teknolojisi ile çok rahatlıkla İnternet ortamın da sizler gibi canlı olarak insanlarla oynama imkanımız artık var. Oyunun amacı diğer oyunculardan önce elinizde ki taşları per yapıp onlardan önce bitmeniz gerekiyor.

Oyuna Başlama
usta okey nasıl oynanırBaşlarken herkese 14, oyuna ilk başlayacak oyuncuya 15 taş dağıtılır. Oyuncular dağıtılan taşları önlerindeki ıstakaya dizerler. Kalan taşlar kapalı olarak ortaya konur. Yere açılmış taşın bir üstü ‘okey’ dir ve bütün taşların yerine kullanılabilir. İlk başlarda yeni oyuncularda özellikle okey taşına dikkat etmeyerek okey taşını yere bırakması olur. Ve bu yüzden rakibinin eline güçlü bir el vermiş olur. Bu yüzden yeni oyuna başlarken okey taşını aklınız da tutunuz.
Usta okey oynanış
Oyun, ilk oyuncunun elinden işine yaramayan bir taşı sağındaki oyuncuya atmasıyla oyun başlar. Okey’de amaç, aynı renkli taşları sıraya dizmek ya da aynı sayılı taşların farklı renklerinden grup yapmaktır. En az 3 adet taş bir grup(per) oluşturur. Sırası gelen oyuncu eğer bir önceki oyuncunun attığı taş işine yarıyorsa onu alır, aksi halde ortadan bir taş çeker. Bunun ardından da elindeki fazlalık taşı yine yanındakine atar. Bu şekilde elindeki perlerin toplamı 14 olana kadar oyun devam eder. Elindeki perler toplamı 14 ‘e ilk ulaşan oyuncu elindeki fazla taşı ortaya atarak oyunu kazanmış olur.
Okey taşların diziliş
Taşların Normal Diziliş
Oyuncunun elindeki 14 taş, en az üç taştan oluşmak koşuluyla, doğru gruplara (perlere ) ayrılmalıdır. 15. taş kenarda kalır.
Normal dizilişte iki tür doğru per vardır:
a) gruptaki tüm taşlar aynı değerde, fakat farklı renklerde olmalıdır. Bu grupta 3 veya 4 taş olabilir.
Örnek: 3 3 3 veya 7 7 3 7
b) Perdeki tüm taşlar aynı renkte, fakat birbirini sırayla takip eden sayılardan oluşmalıdır. Bu perlerde de en az 3 taş olmalıdır.
Örnek: 1 2 3 veya 5 6 7 8
Özel durum: 13 saylı taştan sonra 1 sayılı taş gelebilir, fakat bu taş perde son taş olmalıdır.
11 12 13 1
Okey oyunu çifte diziliş
Oyuncunun elindeki 14 taş, 7 tane çift her biri aynı değerli ve renkli iki taş sekline getirilmelidir. 22 22 11 11 44 44 6 6 3 3 5 5 1313
Seriler aralarında en az birer boşluk olarak dizilir, 15. taş masanın ortasındaki destenin üzerine bırakılarak bitilir.
Oyunda  Gösterge Kuralı
Bir el yeni başladığında, elinde gösterge taşının aynısı olanoyuncu bu taşı gösterdiğinde kasadaki miktarın yarısını kazanabilir. Bunun için elinizdeki taşı ortadaki gösterge taşının üstüne çekerek bırakmanız yeterlidir.
Sahte okey nedir ve nasıl kullanılır. ?
Okey oyununda iki adet (“ * ”) ile işaretlenmiş taş vardır. Oyunda bu taşlara ’’Sahte okey’’ adı verilir. Oyunda bu taşlar Okey’e dönüşen taşların yerine kullanılır. Yani, ’’Sahte okey’’ler oyun başladığında okeye dönüşen taşların sayı değerini ve rengini alır.

Okey oyunu ilk başlarda insanlara karışık gelebilir ama o kadar karışık göründüğü gibi zor bir oyun değildir. Yukarıda anlatımımızı bir kere okumanız bu oyunu öğrenmenize yetecektir. Sadece zamanla oynayacağınız oyun sayısı sizi daha iyi bir usta okey oyuncusu yapacaktır. Şimdi bu kadar eğitim sürecinden sonra sizleri okey salonlarımıza bekliyoruz.

Eğer ben yazılı olarak bir oyunu oynamasını öğrenemem diyorsan. ozaman http://www.ustaokey.com/videos/okey-nasil-oynanir-videolu-anlatimi sayfamızı ziyaret ederek videolu  olarak öğrene bilirsiniz.


“Usta okey de okey nasıl oynanır” için 6 Yorum

 1. ramazan says : Cevapla

  Okeyde üstüme yoktur

 2. ASLI says : Cevapla

  okeyde üstüme yoktur

 3. melek says : Cevapla

  evet istiyorum oynamak

 4. cengiz says : Cevapla

  okeyi iyi oynarım

 5. sedat says : Cevapla

  benden daha iyisi yok beyler

 6. aşkın says : Cevapla

  süpersin

Bir Cevap Yazın

WP-SpamFree by Pole Position Marketing

yukarı